fbpx

Hledám práci a toužím vydělávat

Možná to znáte také. Projdete školními léty a začnete se poohlížet po něčem, co vám poskytne nějakou částku peněz pro začínající samostatný život. Duševní pocit a sen o naplnění života je jako inzerát s jednoduchým zněním textu: „Hledám práci a toužím vydělávat.“ Tím se odstartovala etapa života závisející na každodenní práci. Jenomže tu čistou sebejistotu nakonec vystřídá krutá realita.

Pracovní oděv a nářadí

Když vás přijímají, to je ochoty a zájmu o vás. Když podepíšete smlouvu, zájem opadne a stáváte se běžnou součástí provozu s patřičným vybavením na plnění zadaných úkolů. Stejnokroj a nářadí pro přidělenou práci dostanete hned (většinou). Proběhne zaškolení, jak práci vykonávat. Jen běžná ochrana podniku, kdyby se náhodou něco stalo. Najednou jste způsobilí vykonávat práci vám svěřenou.

Z nenadání se ocitáte v kolektivu, ztrácíte se v davu, jako jeden z mnoha stejných. Teď záleží, jak vás přijmou mezi sebe a s jakou zručností si vedete. Poznáváte nový terén a učíte se, na koho si dát pozor, nebo před kým se můžete více otevřít. Postupem času se utříbí názory na každého. Jedno však zůstane dlouhodobě na mrtvém bodě. Výše mzdy.

Proto to dělám

„Tolik dřiny to obnáší a jen tolik peněz za to mám.“ Pomyslíte si a snažíte se přijít na to, jak dosáhnout vyšší odměny za vykonanou práci. Zatnete zuby a těšíte se, jaké ohodnocení vás čeká příště.

„Mzda je jako výprask. Týden bolí, ale další tři týdny se těším na nový.“

Příliš velikou radost z dalšího příchodu výplatního termínu sráží částka poslaná na účet. „Vždyť jsem pracoval lépe a výkonněji, proč tedy … zase tohle?“ A nabízí se další otázka: „Co mám udělat, abych mohl dostávat víc peněz? Proto přece chodím do práce, abych měl peníze!!!“

Impuls k pozornosti

Výstražným signálem pro zbystření mysli jsou tyto faktory:

  • výše mzdy na hodinu v pracovní smlouvě
  • za vyšší výkon se neplatí, ale děkuje
  • zvyšování výkonu je samozřejmost, ne motivace
  • jedinou motivací je strach o místo

Největším úskalím toho všeho je, chtít dostávat. Dostávat práci a za ní dostávat i peníze. Jenomže to má ještě jeden háček. Dostávat znamená také odevzdávat.  Víte, jaký výkon musíte odevzdat, aby vám dali  podle smlouvy? A kolik ještě odevzdáte potom, co dostanete peníze na účet? Reálný výdělek je pouze to, co vám po tom všem na účtu zbude.

Měření jakosti

Co je to jakost, si můžete odvodit například z kvality ovoce. Pokud vaše jakost je měřena až ve finálním výrobku firmy, pro kterou děláte, nebudete viditelní. Pokud chcete zvýšit vlastní jakost, musíte přehodnotit, co má být vidět a jakým způsobem. Zmíněnou jakost tvoří tři hlavní veličiny:

  1. kvalita plodů práce
  2. výše hodnoty
  3. časové rozpětí trvanlivosti hodnoty

Ale tyto veličiny mají ještě jednoho společného jmenovatele. Majitele sklízené úrody. Toužíte po zhodnocení vaší jakosti, a nebo vám stačí si v duchu říkat větu: „Hledám práci a toužím vydělávat.“? To vám, bohužel nikdo nedá, musíte si svou úrodu zasloužit. Zasejte to vaše semínko úspěchu stažením e-booku zdarma.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

3 druhy zdraví v harmonii baví

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..