fbpx

Existuje někdo vyšší, kdo řídí náš život?

Úvodní video k článku

Existuje snad někdo vyšší, kdo řídí náš život?

Nevím, jak vy, ale, ač do kostela nechodím, přemýšlím o existenci Boha docela často. I když slyším od mnoha lidí, že Bůh není, moje myšlenky a pocity mají s tímto tvrzením rozpor. Abych mohl dokázat mojí teorii, musím začít zdánlivě odjinud.

Upřete se mnou myšlenky na novorozeně. Dítě přišlo na svět a my sledujeme, jak jeho tělo i mysl roste. Má u nás pocit bezpečí, protože my jsme pro něho ten veliký člověk, který ho krmí, pečuje o něj a miluje ho, jako Bůh. Dáváme na něho pozor a učíme ho, aby se mohlo stát, také tak velkým, jako jsme my. V jeho očích jsme Bohem, ke kterému vzhlíží.

Jsou i jiné případy.

Například, když dítě ztratí své rodiče. Stejně tak i někteří z nás ztratili svého Boha. Rozdíl je v tom, že dítě v dobré rodině má svůj vzor v rodičích, zatímco dítě bez rodiny, je odkázáno na dobrou vůli ostatních. Pocity každého z dětí se rázem liší. Existuje snad někdo vyšší, kdo řídí náš život?

My dospělí jsme se navzájem začali napadat a jsme nabádáni poslechnout ten negativní hlas v nás. Pomalu nám narůstá pocit božího zavržení. Zkoušíme prosit a modlit se, ale naše prosby nejsou vyslyšeny. PROČ? Odpověď je asi taková. Když opustíte otce ve zlém, jak potom chcete od něho něco žádat? Jestliže ho zavrhujete, tak jednoduše tu pro vás není. Zůstali jste sami.

Náš samostatný život začal odstřižením pupeční šňůry. Tím jsme se trvale stali odpovědní za svůj život, odkázáni na své vlastní dovednosti se umět najíst a uživit. To ale neznamená, že jsme zůstali sami. Bůh je tu s námi, i když ho možná nevidíme. Jak to?

Písmo svaté říká, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému. To ovšem neznamená, že my vypadáme, jako Bůh a nebo, že Bůh vypadá, jako my. Pravý význam těchto slov je jiný. Vysvětlím to asi takto. Bůh vytvořil svět, ve kterém žijeme my všichni a všechno ostatní. Připusťme tuto myšlenku. Ale to byl jeho svět. Tak jako my, například srolujeme kus papíru a podložíme s ním stůl, aby se neviklal, tak jsme vytvořili tu podložku k obrazu našemu, tedy dle naší fantazie a momentální potřeby dostala svůj tvar a funkci. Tím, že jsme se stali zodpovědní za vlastní život, tak tvoříme náš individuální svět. Každý z nás jsme bohem svého života. Co dovolíme, to se nám stane. Je to naše svobodná vůle, anebo existuje snad někdo vyšší, kdo řídí náš život?

Komu jsme ochotní utvářet podobu lepšího světa?

My jsme Bohem našich životů, ať jde o jednotlivce, či skupinu lidí a nebo o celou lidskou populaci. Umíme se navzájem podporovat i ničit. Staří Řekové měli jména pro bohy lásky, války, hojnosti, plodnosti, atd. Jakým Bohem jsme ochotni se stát navzájem v současné době?

***

Náš křesťanský svět se modlí k Ježíši Kristu, našemu spasiteli, který se za nás obětoval. Ve svaté knize se píše, že Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Proč tedy chceme stále vidět Krista na kříži, když byl vykoupen vzkříšením? Podle mě je to stále symbol zrady a neponaučení se.

To je možné vnímat i takto.

My tímto zobrazujeme sami sebe, podle určitého vzoru očekávání a bráníme se skutečnému božství. Tomu lidskému božství, které zastupuje existenci někdo vyššího, kdo nám dal prostor k životu.

To my neseme svůj stálý kříž. To my máme přibité nohy, abychom nemohli udělat další krok. To my máme přibité ruce, abychom měli stále otevřenou svou náruč i pro naše vrahy. To my máme probodnuté srdce, zrazováni a umlčováni. Já se ptám: „Chceme také tak trpět znova a znova?“

Uvědomte si, kým jste, možná právě VÁS čeká vzkříšení. Proměňte frustraci na vnitřní sílu neprohrávat s e-bookem zdarma.

***

Existence Boha je tedy potvrzena!

A jak ten můj Bůh vlastně vypadá?

My nemáme tu schopnost stvořit něco tak složitého, jako je boží svět. Ale vytváříme náš vlastní svět podle našich schopností a dovedností. Z toho vyplývá, alespoň podle mého lidského chápání a mých možností vnímání, že Bůh je vyšší bytost, než je člověk, kterou neumím blíže popsat. Bůh je, v mých očích světlo, určující směr mé další cesty. Ale teď a tady, jsem bohem mého života já a nikdo jiný nemá právo se dělat vyšší, kdo by mi řídil můj život. Učím se poznávat nejen okolí, ale i sám sebe a hledám své mistry, které NÁSLEDUJI*.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

Moje zdraví – můj život

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..