fbpx

Nástroj nebo jeho uživatel

nástroj nebo jeho uživatel

Cítíte se při výkonu své práce spíš, jako nástroj nebo jeho uživatel? Stále hodně lidí vidí kapitalismus, jako něco nedůstojného, či dokonce nebezpečného, co kdy člověk stvořil. Jednou jsem zahlédl tento příspěvek k článku o tržním způsobu hospodaření:

„Nejvíc nespravedlivé a smutné je to, že většina lidí z celého světa celý život dře za pár korun pro to, aby se menšina lidí mohla topit v miliardách … ! ! !“

Souhlasíte s tím i VY? Ale v tom případě jste se stali závislí na sociální pomoci, která by měla zůstat hlavně pro nemohoucí. Jestli se cítíte být nemohoucí i v plném zdraví, kdy pracujete den co den, rok za rokem a čekáte na zázrak, tak je čas nalít čistého vína. Zázraky se dějí jen tomu, kdo neopakuje stejnou chybu dokola a jen stále nečeká na příchod spasitele. Zóna pohodlí není jen když spíte, zatímco v době mimo spánek jste povinně někomu po ruce. Vzdělání má tedy jiný význam, než jen muset pracovat, žít skromně a nutně si odpírat.

Obrázek to ukazuje výstižně.

Jak je to s vámi, cítíte se být spíš nástroj nebo jeho uživatel? Pro vysvětlení, někdo úkol zadá, jiný ho vykoná. Jako pracovní nástroj jste postaveni před úkol, který vám byl dán. Dostali jste zadání i zodpovědnost za výsledek. Jste závislí na úkolech, které dostanete. Bez nich nemáte šanci na odměnu. Odměnou jsou peníze – mzda. Jenomže mzda má určený limit. Přes jeho hranici se nedostanete, pokud nemáte takových úkolů ke splnění na svých bedrech víc. To by ale znamenalo ztratit další část volného času, jestli nějaký ještě zbyl.

Proto, aby zbylo více času na soukromí, není možné žít jen prací. Tedy ne prací pro někoho. Vždy je nutné něco udělat, aby z toho byl užitek. Jenomže pro koho? Kdo má větší užitek z toho, že vy chodíte pracovat a jak dlouhé trvání ten užitek má? Tohle je celkem jednoduchá otázka, avšak zásadní. Pokud se nespokojíte jen s tvrzením, že pracovat musí každý, máte šanci najít uspokojivou odpověď i řešení. Jak pracují ti bohatí, že si najdou čas na své soukromí, koníčky a navíc spojí příjemné s užitečným?

„Čas i peníze je možné utrácet nebo investovat. Sloužit, znamená darovat zisk někomu jinému. Nástroj pro zisk, je věčným sluhou. Uživatelem nástrojů, je ten, kdo nic nedává jen tak, ale investuje do toho, z čeho může získat a dosáhnout návratnosti (i trvalé). Tohle je to pravé vzdělání, díky kterému jedni budou jen odevzdávat, zatímco ti druzí investují a profitují z toho.

Malý příklad nakonec:

Ten, co padne na dno, hledá půjčky. Co je rychlá půjčka v očích dlužníka? Snadné peníze okamžitě na ruku. Zatímco pro finanční instituci je to investice, která v dohledné době znamená zhodnocení. Jistě že, na úkor dlužníků. Každá služba něco stojí a dává jisté varování i příklad lekce.

Už jste pochopili význam, být nástrojem nebo jejich uživatelem?

Odrazit se ode dna ale nejprve znamená, vyhrabat se z jámy. Jak je hluboká a jak snadno se z ní dá dostat, je individuální. Teprve potom končí boj o záchranu a přichází rozhodnutí, jakým směrem povede vaše nová cesta, k jakému cíli, s jakým úmyslem a výsledkem. Posuňte se na novou metu s e-bookem zdarma. Jak bezpečné je dávat jiným dostatečný prostor k těžbě z vašeho úsilí?


Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

3 druhy zdraví v harmonii baví

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..