fbpx

Nic neriskujete

(… prý)

Už jste někdy slyšeli větu: „Nic neriskujete.“? To znamená, že o nic nejde. Je to jen takové laciné kdoví jestli. Ale musíte být trpěliví. Vždyť nemusí pršet, stačí když občas kápne, to nikoho nebolí. Trpělivost je hezká věc. Ale vaše roky a dny na tomto světě se pořád jenom odpočítávají bez náhrady. To stojí za tu vytrvalost, co?

Nic neriskuješ, práci máš jistou a důchod taky. Tahle doba to jen potvrzuje, nemyslíte? Zeptejte se důchodců, jak se mají a připravte se na své stáří včas. Jestli závidíte důchodcům teď, vžijte se do jejich života. Možná uvidíte slabý odvar toho, co budete žít vy potom. Co bez rizika je vám ještě slibováno?

Je docela pohodlné nic neriskovat. Je to úžasně postavené pro současnost. Ale vy si tím chcete vyřešit zítřek. Zamyslete se, jakou budoucnost bez rizika mají vaši rodiče a prarodiče. Opravdu to spěje k tomu, po čem tak toužíte? Riskujete pouze jedno. Že jednou potkáte něco, o čem jste kdysi snili a někdo jiný to vymyslí později a úspěšně přivede do reality s jeho vizí po svém. Ale dřív, než vy, byť ve vaší vizi to bylo třeba dokonalejší. Jenomže …

Riskujte správně

Risk nemusí být vždy životu nebezpečný. Nikdo nechce, abyste sebe nebo ostatní ohrožovali na zdraví nebo i jinak. Dobrý risk je to, když víte jak udělat něco lepší, než je doteď a jdete za tím. Nebo ještě lepší například, když se vám povede najít – objevit – vymyslet něco, co tu ještě pořád chybí a odvážíte se tomu stanovit hodnotu.

Edison riskoval taky mnoho pokusů, než vytvořit funkční žárovku. Ani letadla nebo vesmírné rakety se neobešly bez prvních zklamání. Co tedy znamená riskovat bezpečně? No přece v tichosti nanečisto. První něco je lepší, než X-té „to nemá smysl“. A pomůže vám to odhalit nedostatky. To je základním kamenem prvních pokusů k dosažení funkčnosti, stability i následných zdokonalení. Můžete riskovat budoucnost svého stáří nebo pár počátečních neúspěchů. Zvolte dobře způsob, který vás bude jen překvapovat, a nebo si připravíte vámi očekávaný výsledek. Kdyby šlo o horu zlata, můžete si vybrat, jestli raději budete jen nosičem, kterému naloží všechnu zátěž do základního tábora. A nebo tím, kdo si může dovolit zaplatit toho nosiče, dojít až na vrchol a vidět, co jiný šanci nemá.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli.

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..