fbpx

Pohled ze studny

pohled ze studny

Jak moc vám stačí vidět jen to kolem sebe, když jste na dně?

Měli jste někdy možnost zažít pohled ze studny? Že ne? Já ale ano. Byl jsem jednou u přátel a ti čistili v té době svou studnu. Písek, kamení a vše, co se dalo nabrat, než  se narazilo na samé dno. Zajímavý pocit, když naplním kýbl a ten stoupá vzhůru po provaze, aby se nahoře vysypal a zase prázdný klesal dolů, kde stojím já. Nezbývalo mi, než věřit, že provaz vydrží a že někdo tam nahoře neudělá něco, co by kýbl uvolnilo nebo část obsahu nevypadla volně dolů na mě. Tam dole, na dně té studny, není kam uhnout, schovat se nebo utéct pryč.

Měl jsem v podstatě svůj osud v jiných rukách.

Stejně tak jsem se cítil být stísněný a s nemožností se rozhlédnout. Okolo mě jen úzká a vlhká stěna skruží, jedna na druhou poskládaných, až nahoru k ústí studny, tam na povrchu. Slabý paprsek denního světla a malý kousek nebe se snáší dolů na dno studny. Nemohl jsem dělat nic jiného, než to, kvůli čemu jsem se tam nechal spustit. Tedy čistit a hloubit dno studny. Dopadlo to dobře, studna byla důkladně vyčištěná a já se vrátil nahoru, kde byli všichni v záři denního světla, i když se zataženou oblohou.

Jaké mi ale tato zkušenost ze studny přinesla nové uvědomění?

Když jsem se dostal do dluhové pasti a pak se rozhodl pro osobní bankrot, uviděl jsem takovou pomyslnou studnu. To vědomí, kdy nemáte jiné možnosti, než řešit svůj problém nějak a hloubíte tak stále dno pod nohama. Nevidíte záchranu ani nalevo, ani napravo, nemáte se čeho chytit. Těsný prostor, odkud není jiná cesta ven, než nahoru. Nikde žádná možnost někam vejít a něco získat. Chybí důvěra v sebe sama, strach z pádu a většího ublížení si a nemožnost dostávat se přímou cestou vzhůru.

Ale díky tomu, že jsem si řekl o záchranné lano, byl jsem vytažen ze dna studny. Mohl jsem se zase rozhlédnout na všechny strany a zvolit si nový směr své cesty.

Cítíte se být také někde, co může připomínat podobný pohled ze studny, bez možnosti dostat se ven a ještě nevíte, kde je pevné dno, od kterého se můžete odrazit a stoupat zase vzhůru? Jak velký máte na dně rozhled a kolik možností něco udělat? Uvědomění si toho je začátek cesty ven. Tam, kde nemusí být vaše dušička na dlani, ale můžete vidět pestrou galerii možností a nových příležitostí, jak být pevně na zemi a přitom se také smět dotknout hvězd. Ale nejdříve se musíte dostat zpátky nahoru, na základní úroveň, kde začínají další možnosti výběru. Záchranné lano se skrývá v touze dosahovat. K tomu slouží, jako první krok e-book zdarma. Jak bezpečné je dávat jiným dostatečný prostor k trvalé těžbě z vašeho úsilí?


Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

3 druhy zdraví v harmonii baví

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..