fbpx

Vitamíny a program pro život

Představte si jeden druh vitamínu, samotný, vyčleněný a třeba i koncentrovaný. Myslíte si, že je účinný? Téměř vůbec. Jeho koncentrovanou sílu můžeme přirovnat k brázdě po proběhnutí splašených bizonů po prérii. Ani ne tak, že by zanechal rozdupaný pruh stepi, po jejich sdružované formaci, ale že téměř všechen projde a opustí tělo, bez výrazné známky jeho účinnosti. Tělo si vezme, jen takovou část, kterou potřebuje, pro jeho specializaci.

Vitamíny

Možná i proto se začal vymýšlet multivitamín, v naději na zlepšení tělesné odolnosti, vůči nemocem a virům. Průšvih je ale v tom, že se i tento pokus minul účinkem. Tělo využije zase pouhý zlomek jeho kapacity. Proč?

Představte si sebe, jako žáky v lavicích s nešťastným uspořádáním. Spíše to připomíná rozhádanost. Je sice naplněna kapacita něčím, ale v konečném důsledku to nesplňuje očekávané. Zase je to jen rozdupaná brázda po splašeném stádu.

Jak tedy vytvořit maximální účinnost vitamínů?

Tak například libovolný plod ovoce nebo zeleniny. Jak je možné, že je tohle to nejzdravější, co můžete svému tělu dopřát? Protože, v tomto případě, složení správných vitamínů a rozložení v přesném poměru, se navzájem podporují a tak maximalizují svou účinnost. A to po všech stránkách, chcete-li do všech stran rozptýlené, nebo obklopené kolem dokola.

Tak jako program, který je úplný, pracuje a dělá všechno, co se po něm chce. Když z něj něco vymažete, buď přestane pracovat úplně, nebo bude hlásit chyby.

To znamená, že jablko, mrkev, broskev, atd. je v podstatě dokonale napsaný program pro naše orgány a buňky.

Má to ale jednu nevýhodu. Aby bylo naše tělo udržováno v dobrém zdraví, museli bychom sníst denně docela velikou hromadu různých druhů ovoce a zeleniny. A nejen toho. Jenomže průměrný zahrádkář si vypěstuje několik sezonních plodů, které ovšem zrají postupně, podle druhu.

Ale co potom, mimo sezónu? Něco se uskladní, něco zpracuje a zmrazí, na nějaké to „později“. Rok je ale dlouhý a zásoby se zmenšují rychle. Zkuste potom riskovat část roku, bez posílení imunity.

Tělo začne vykazovat nesoulad a častěji se nechá přemoci zákeřnými bacily a viry. Být nemocný, to není nijak výhodné, obzvlášť, když se žije od výplaty k výplatě.

Ostatně to je taky takový program. Pro někoho je dobrý, pro větší zbytek lidí je to však velké neštěstí, které se ale záměrně udržuje v tomto stavu.

Program pro život

Možná si řeknete, co všechno ještě tenhle pisálek zamotá do takového článku o vitamínech a zdraví.

Přátelé, finanční zdraví je taky program, který někdo má nastavený, aby si žil s lehkostí a nemusel být závislý na každodenní nutnosti pracovat. A taky má dostatek volného času pro sebe a své zájmy. Tím pádem je víc šťastný. A štěstí je jen umocněním zdraví a duševní rovnováhy.

Když se nad vším, co děláte, zamyslíte, jste opravdu šťastní a vyrovnaní? Že vám k tomu něco (nebo hodně) chybí? Jak jsem už psal výše. Program, ve vás nainstalovaný a ovládající vaše potřeby, vás připravuje o dost klidu. díky tomu jen plníte zadané úkoly někým jiným, jen abyste měli pocit užitečnosti a důležitosti.

Být pouze užitečný, není žádnou životní výhrou, ani posláním. Cítíte tady význam (pod)průměrnosti? Jestli je vám z toho smutno, a nebo jste rudí, jako roura od kamen, vaše pravá (zatím spící) hodnota člověka volá po urgentní nápravě.

Zajímá vás, jak se naplňuje důležitost a cennost života a maže špatný program, o vás bez vás? A jak se uzdravit a povolit napětí ze všeho toho usilování o vlastní existenci a důstojnost, za dobře dostupnou cenu? Pokračujte kliknutím na tlačítko.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

Facebook komentáře

Oslovil vás obsah? Napište svůj komentář.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..