fbpx

Životní zkušenosti a boj o ně

Představme si, že naším příchodem na tento svět dostáváme pomyslnou hroudu zlata. Každý dostává stejně velikou hroudu zlata, bez rozdílu pleti, přesvědčení nebo velikosti majetku svých rodičů a příbuzných. Ale každý má odlišné životní zkušenosti a boj o ně dostává u každého jiný význam.

Ta hrouda má tvar trojúhelníku, tak jako vysypaná zemina z nákladního automobilu. Tři rovné strany, kde jedna strana představuje stabilitu (zázemí), druhá představuje důstojnost (právo) a ta třetí představuje bohatství (zkušenosti).

  • Stabilita – pevný rodinný svazek, bezpečí a spolehlivá střecha nad hlavou
  • Důstojnost – právo na život, lásku a vzdělání
  • Bohatství – zkušenosti a zisk podporovaný dvěma předchozími body

Systém, ve kterém žijeme, nám postupem času převrací původní hodnoty, které jsme dostali darem. Výchova i vzdělání jsou odraženy jen tím, co systém určil.

Ten systém, který třídí lidi na „pracující“ a „výjimečné“.

Lidé „pracující“, kteří byli učeni na návyk pracovat, hledají zase jen práci a pak jsou překvapeni, že jejich hodnota je srovnatelná s nástrojem, který je možné nahradit dalším.

Naopak lidé „výjimeční“, kterým se naskytla příležitost porozumět zisku, zaměstnává (najímá) lidi pracující a své zisky mohou investovat pro dosažení ještě vyššího množství zisků, výkonů a kvality jejich produktů.

A tím se ta pomyslná hrouda zlata přesouvá někam. Z jedné strany je odebírána a hodnoty v podobě stability, důstojnosti i bohatství, jsou vědomě ukrajovány. Je pouze na každém zvlášť, jestli mu stačí, kde je a kam je směrován nebo chce dosáhnout něčeho víc a dokáže zhodnotit své zkušenosti a schopnosti, které má nebo postupně získává svou pílí, nebo studiem.

Můžeme najednou uvidět rozdíl mezi odevzdávat své hodnoty, ve smyslu tvořit cizí zisk a nebo umět prodat nabyté zkušenosti a využít to správné vzdělání k vytváření vlastního zisku. Jak velikou pomyslnou hroudu zlata jste dali cizím a kolik jste získali pro svou výjimečnost? Popřemýšlejte, komu se vyplatila investice. Naučte se také více dosahovat. Jak je bezpečné dávat jiným dostatečný prostor k trvalé těžbě z vašeho úsilí?


Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište svůj komentář níže.

Facebook komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..