Budování vlastního vzdělání

… nebo boj o přežití

budování vlastního vzdělání

Doba, kdy stačí jeden zdroj příjmu v zaměstnání, končí. Potýkání se s neznalostí finančního proudu je stále častější. Práce je důležitá, ale musí být vidět odměna za ní, protože jinak jde jen o věčný boj o přežití. Dokud si neujasníme, kdo skutečně vydělává na našem úsilí, nebudeme nikdy svolní k naší proměně a stále budeme řešit existenční potíže. Tady je důležité budování vlastního vzdělání.

Prospěch je o zisku, ne o odevzdávání. Pokud odevzdáváte své úsilí, čas, nebo peníze, prospěch získává někdo jiný a vy se kolikrát nedočkáte ani uznání. Tohle chcete podporovat dál? Dotýká se to všech podob a nejvíce citelně se to projevuje v zaměstnání. Jak často jste byli pochváleni nadřízenými a nebo jak často chválíte své podřízené?

Jedno přísloví říká: „Pravdivou chválou mysl roste“.

Myslíte si, že jste schopní, kvalitní a úspěšní? A kdo z týmu vás o tom ujistil? Většinou jste vrženi do vody s reakcí typu: „Dělej, co umíš, ale neudělej chybu!” Tím vzniká blok v rozhodnosti, co dělat a jak postupovat dál.

Chvilková bolest namáhání mozku je vnímána silněji, než letitá bolest namáhání celého těla. Tím chci říci, že raději uděláte vše, jak vám bylo nařízeno, než abyste sami mohli rozvíjet schopnost najít řešení ke splnění úkolu. Je důležité dělat chyby, abyste se z nich dokázali poučit a vyvarovali se jejich opakování. Připadá vám lepší mít několik zaměstnání najednou, než se zamyslet nad nějakou jinou alternativou a novým způsobem (sebe)realizace? Opravdu se chcete nechat programově ovládat na každém kroku? Hodně lidí se raději udře, než aby změnili způsob, jak dosáhnout svého způsobu života bez kontroly postupu jinými. Raději budou zase jen dostávat příděl a koukat, jak tamten zase dostal vyšší odměnu a vy se stěží dočkáte obyčejného poděkování.

Právě proto

Vzdělání, jako zisk, má charakter budovy. Když si stavíte vlastní dům, věnujete stavbě veškeré úsilí a volný čas, dokud není celý postavený a zařízený. Potom už se může v klidu přejít do fáze udržovací a starat se, aby byl stále v dobrém stavu, v plné kráse a hlavně váš. Stejně, jako dům, tak i byznys je možné budovat nebo ztratit. Ale to už je v souladu s nastavením mysli, jaký bude osud takového domu. Někdy musíte zariskovat, když nemáte jinak na výběr, chcete-li si udržet svůj dům.

Přejděte do fáze udržovací a nebudujte dokola jen úspěch jiných. Jak bezpečné pro vás je dávat jiným dostatečný prostor k trvalé těžbě z vašeho úsilí?


Někomu stačí najít si práci, zatímco jiný hledá způsoby, jak vydělávat. Ačkoliv se to zdá být stejné, není to totéž. Určete, co stačí vám.

←→

Jak na vzdělání pro důstojnost a blahobyt

Navštivte BLOG, kde najdete další motivační články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište něco zde.

Facebook komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..