Studna

studna

Jak moc vám stačí vidět jen to, co vidíte kolem sebe, když jste na dně?

Měli jste někdy možnost být na dně studny? Že ne? Já ale ano. Byl jsem jednou u přátel a ti čistili v té době svou studnu. Písek, kamení a vše, co se dalo nabrat, než  se narazilo na samé dno. Zajímavý pocit, když naplním kýbl a ten stoupá vzhůru po provaze, aby se nahoře vysypal a zase prázdný klesal dolů, kde stojím já. Nezbývalo mi, než věřit, že provaz vydrží a že někdo tam nahoře neudělá něco, co by kýbl uvolnilo nebo část obsahu nevypadla volně dolů na mě. Tam dole, na dně, není kam uhnout.

Měl jsem v podstatě svůj osud v jiných rukách.

Stejně tak jsem se cítil být stísněný a s nemožností se rozhlédnout. Okolo mě jen úzká a vlhká stěna skruží, poskládaných jedna na druhou. Slabý paprsek denního světla a malý kousek nebe se snáší dolů na dno studny. Nemohl jsem dělat nic jiného, než to, kvůli čemu jsem se tam nechal spustit. Dopadlo to dobře, studna byla důkladně vyčištěná a já se vrátil na povrch.

Jaké mi ale tato zkušenost ze studny přinesla nové uvědomění?

Když jsem se dostal do dluhové pasti a pak se rozhodl pro osobní bankrot, uviděl jsem takovou pomyslnou studnu. To vědomí, kdy nemáte jiné možnosti, než řešit svůj problém nějak a hloubíte tak stále dno pod nohama. Nevidíte záchranu ani nalevo, ani napravo, nemáte se čeho chytit. Těsný prostor, odkud není jiné cesty ven, než nahoru. Nikde žádná možnost někam vejít a něco získat. Chybí důvěra v sebe sama, strach z pádu a většího ublížení si a nemožnost dostávat se přímou cestou vzhůru.

Ale díky tomu, že jsem si řekl o záchranné lano, byl jsem vytažen ze dna studny. Mohl jsem se zase rozhlédnout na všechny strany a zvolit si nový směr své cesty.

Cítíte se být také v nějaké takové studni, bez možnosti dostat se ven a ještě nevíte, kde je pevné dno, od kterého se můžete odrazit a stoupat zase vzhůru? Jak velký máte na dně rozhled a kolik možností něco udělat? Uvědomění si toho je začátek cesty ven. Tam, kde nemusí být vaše dušička na dlani, ale můžete vidět pestrou galerii možností a nových příležitostí, jak být pevně na zemi a přitom se také smět dotknout hvězd. Ale nejdříve se musíte dostat zpátky nahoru, na základní úroveň, kde začínají další možnosti výběru. Záchranné lano můžete objevit v e-booku níže. Jak bezpečné je dávat jiným dostatečný prostor k trvalé těžbě z vašeho úsilí?


Někomu stačí najít si práci, zatímco jiný hledá způsoby, jak vydělávat. Ačkoliv se to zdá být stejné, není to totéž. Určete, co stačí vám.

←→

Jak na vzdělání pro důstojnost a blahobyt

Navštivte BLOG, kde najdete další motivační články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích se svými přáteli a napište něco zde.

Facebook komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..